Porez na imovinu u KS plaćaju kupci!

Sve što trebate znati o porezu na imovinu u Bosni i Hercegovini

Porez na imovinu jedan je od najvažnijih troškova za vlasnike nekretnina u BiH koji utiče na budžet, investiciju i pravnu sigurnost.

Veoma često pitanje koje se postavlja među građanima je da li se i koliko plaća porez na promet nekretnina. Također, da li je moguće da se porezni obveznik oslobodi od poreza, odnosno ko se smatra poreznim obveznikom?

Ukoliko ste kupili, naslijedili ili na bilo koji drugi način stekli nekretninu, ako je prodajete ili je poklanjate, dužni ste izmiriti prihode prema državi osim ako ne spadate u kategoriju stanovništva koja je zakonski oslobođena od plaćanja poreza u Bosni i Hercegovini.

Plaćanje poreza u FBiH regulisano je zakonima o porezu na promet nekretnina koji su doneseni na nivou entiteta, ali i svakog kantona zasebno. U skladu s ovim zakonima, prodavci nekretnina u svim kantonima FBiH, osim u Kantonu Sarajevo, plaćaju porez 5%. Ovaj porez u Kantonu Sarajevo plaćaju kupci nekretnina.

Porez na nekretnine u BiH se obračunava na osnovu tržišne vrijednosti nekretnine i porezne stope regije. Tržišna vrijednost nekretnine se određuje od strane porezne uprave na osnovu lokacije, površine, vrste i stanja nekretnine.

Porezna stopa regije se određuje od strane lokalne samouprave i kreće se od 0.10 % do 5 % .

  • FBiH porezna stopa - 5%;
  • RS porezna stopa - 0.20%;
  • Brčko Distrikt porezna stopa - od 0.10 do 0.20%.

Porez se plaća jednokratno, godišnje ili polugodišnje u zavisnosti od entiteta. Vlasnici nekretnina u BiH dobivaju porezni račun (Rješenje o razrezu poreza) od porezne uprave, koji navodi iznos i rok plaćanja poreza. Plaćanje se može obaviti online, putem bankovnog transfera ili lično u poreznoj poslovnici.

U zavisnosti od kamatne stope variraju i kazne za fizička lica u slučaju neplaćanja poreza u roku od 15 dana od dana kupoprodajnog ugovora. U FBiH i Brčko Distriktu kazne se kreću od 200 do 1.000 KM, a u Republici Srpskoj kazna se kreće od 1.000 do 3.000 KM.

Da biste shvatili koje su Vaše porezne obaveze, važno je razmotriti šta zakoni o porezu na nekretnine u BiH tretiraju kao nekretnine ili nepokretnosti. To su: stanovi, kuće, stanovi u kućama, garaže, poslovni prostori, ugostiteljski objekti, poljoprivredni objekti, turistički objekti, objekti ili nekretnine u izgradnji.

Ukoliko je zemljište u pitanju, zakoni propisuju plaćanje poreza na građevinska zemljišta, poljoprivredna zemljišta, šume i ostala zemljišta.

U FBiH propisano je i plaćanje poreza na imovinu, naslijeđe i poklon u slučaju da dobijete nekretnine u nasljedstvo ili na poklon.

Porez na nasljeđe plaća se po stopi od 8 %, a porez na poklone plaća se po stopi od 10 %.

Porez na nasljeđe ne plaćaju nasljednici prvog nasljednog reda, bračni partner kada nasljeđuje u drugom nasljednom redu, roditelji i djeca bez oba roditelja ako se redovno školuju.

Porez na poklone ne plaćaju:

  • država BiH, FBiH, kantoni, općine, njihovi organi, upravne organizacije i javne ustanove čiji je osnivač Kanton;
  • vjerske zajednice, vakufi, vjerske zadužbine, zaklade;
  • djeca, bračni partner i roditelji poklonodavca;
  • djeca bez oba roditelja koja se redovno školuju.

Zakonske olakšice

Bilo da kupujete ili prodajete nekretnine provjerite koje porezne olakšice su propisane zakonima, te da li i Vas sljeduju.
Ukoliko kupujete stan u starogradnji u kojoj je živio prethodni vlasnik, oslobođeni ste plaćanja PDV-a. Ali ako kupujete stan u novogradnji i postajete prvi vlasnik te nekretnine dužni ste platiti PDV (obično je PDV uračunat u prodajnu cijenu nekretnine).

Posebne kategorije stanovništva u FBiH koje su oslobođene plaćanja poreza prilikom rješavanja stambenog pitanja ili kupovine prve nekretnine su: članovi porodica šehida i poginulih boraca, ratni vojni invalidi, borci koji su u jedinicama Oružanih snaga RBiH proveli najmanje 24 mjeseca za vrijeme rata u BiH, djeca, bračni partneri i roditelji poklonodavca nekretnine, te djeca bez oba roditelja koja se redovno školuju.

Plaćanje poreza na nepokretnosti oslobođeni su i kupci nekretnine u FBiH do 38 godina, koji prvi put rješavaju stambeno pitanje. Ova porezna olakšica propisana je za površinu do 30m2 za prvog člana domaćinstva a za svakog narednog člana uvećava se za 15 m2, a kojim se smatraju bračni drug i njihova maloljetna djeca. Ove porezne olakšice odnose se i na bračne i na vanbračne zajednice, s tim da vanbračni partneri trebaju biti upisani kao kupci i suvlasnici nekretnine u kupoprodajnom ugovoru.

Kako ostvariti poreznu olakšicu

Da biste ostvarili pravo na oslobađanje od poreza potrebno je da nadležnoj općinskoj ili kantonalnoj poreznoj upravi dostavite dokumentaciju koja je vezana za nekretnine. To su ugovor o kupoprodaji stana, ZK, uvjerenje o državljanstvu za kupca, izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz knjige vjenčanih, izvod iz matične knjige rođenih za maloljetnu djecu i ovjerena izjava kupca o zajedničkom domaćinstvu (kućna lista).

Također, ovjerena izjava da kupac i njegov bračni drug prvi put rješavaju stambeno pitanje, rješenje o priznatom statusu člana porodice šehida ili poginulog borca, uvjerenje o statusu ratnog vojnog invalida te uvjerenje o statusu borca i vremenu službe u Oružanim snagama RBiH.

Imajte u vidu da bez dokaza o plaćenom porezu nije moguće izvršiti upis vlasništva nad nekretninom u zemljišnim knjigama.

Ena-Lemana S.