NASA otkriva koje biljke prečišćavaju zrak u enterijeru

Trendy kućne biljke - na svakih 9m2 stambenog prostora treba biti po jedna biljka

Svjedoci smo da ove zime kvaliteta zraka u Sarajevu ali i drugim gradovima Bosne i Hercegovine i regiona nije dobra. S obzirom na to da su mnogi od nas primorani da provode većinu svog vremena u zatvorenom prostoru, bitno je osigurati udoban, produktivan i zdrav prostor za život i rad, a posebno čišći zrak.

Listanjem Instagrama i Pinteresta primijetit ćete koliko su kućne biljke postale trendy, ali sve te biljke na društvenim mrežama nisu stekle popularnost samo zato što su prekrasan prizor za oči i osvježenje svakom enterijeru. Naučno je dokazano da biljke mogu popraviti raspoloženje, poboljšati koncentraciju i pamćenje, te smanjiti nivo stresa. Sama vrijednost prirode ogleda se u naučnoj studiji gdje je dokazano da su biljke prirodni filteri za zrak.

Naime, poznata NASA-ina studija koja je provedena davne 1989. godine otkrila je da mnoge sobne biljke mogu ukloniti većinu otrovnih i hlapljivih ( VOC ) organskih spojeva iz zraka u zatvorenom prostoru. Znanstvenici su u toj studiji proučavali prirodne načine pročišćavanja zraka u zatvorenim prostorima, poput svemirske stanice, kako bi astronautima boravak u svemiru učinile što sigurnijim i udobnijim.

Iako je teško reći koliko je zapravo biljaka potrebno za pročišćavanje zraka u zatvorenom prostoru, došli su do zaključka da na svakih 9m2 stambenog prostora treba da bude postavljena po jedna biljka.

Što je biljka i lišće veće, to bolje.

Zagađivači koji se mogu naći u zatvorenim prostorima i utiču na zdravlje su: formaldehid, benzen i trikloretilen, ugljen monoksid i nitrogen oksidi, pesticidi i sredstva za dezinfekciju, te radon.

U nastavku otkrivamo koje biljke su relativno lake za održavanje, divno izgledaju, obogaćuju enterijer i odlično rade svoj posao prečišćavanja zraka u zatvorenom prostoru.

ZELENI LJILJAN ili „PAUK BILJKA“ (Chlorophytum comosum)

Ova biljka koja je izuzetno laka za održavanje u samo dva dana može ukloniti čak 90% toksina iz zraka. Listovi zelenog ljiljana rastu veoma brzo i pomažu u apsorbovanju štetnih supstanci poput pljesni ili drugih alergena. Posebno je dobar za urbane stanove koji se nalaze u području većeg onečišćenja. Također, neutralizira duhanski dim pa će se odlično pokazati u domovima pušača.

MIRNI LJILJAN (Spathiphyllum)

Dugogodišnji favorit među ljubiteljima kućnih biljaka je mirni ljiljan. Ova tropska biljka razgrađuje i neutralizira otrovne plinove poput benzena, formaldehida i ugljenog monoksida. Biljka apsorbuje zagađivače iz zraka kroz svoje lišće, a zatim ih šalje u korijenje, gdje ih mikrobi u tlu razgrađuju. Mirni ljiljan, također ima sposobnog vlaženja prostorije. Zbog toga ga je dobro imati u svom domu, posebno zimi kada je zrak jako suh.

DRACENA/ ZMAJEVAC (Dracaena marginata)

Ova divna biljka može narasti i do veličine stropa, što znači da je odlična za dekorisanje i popunjavanje prostora. Ona također uklanja toksine iz zraka kao što su ksilen, trikloretilen i formaldehid. Najbolje je da je postavite u svijetlu prostoriju da bude dalje od direktnog sunca, ali treba izbjegavati propuh. Zemlja dracene treba biti vlažna i potrebno je paziti da se ne isuši.

ALOE VERA  (Aloe Barbadensis M.)

Gel ove biljke ima brojna iscjeljujuća svojstva. Biljni je lijek za razne bolesti, a osim toga pomaže u poboljšanju kvalitete zraka u vašem domu. Čisti zrak od zagađivača koji se nalaze u hemijskim sredstvima za čišćenje. Kad količina hemikalija u zraku postane pretjerana na listovima aloe pojavit će se smeđe tačkice. Aloe veru je najbolje smjestiti na mjesto gdje ima najviše sunčeve svjetlosti.

KUĆNA PAPRAT  (Nephrolepis exaltata)

Ova zelena biljka lijepog izgleda prirodni je ovlaživač zraka. Idealna je za one koji imaju problema sa suhom kožom i ostalim popratnim tegobama. Osim što ovlažuje zrak, uklanja i tragove formaldehida i većinu drugih vrsta toksina. Kod održavanja važno ju je držati na osvijetljenom mjestu i oblino je zalijevati.

ENGLESKI BRŠLJAN (Hedera helix)

Još jedan marljiv pročišćivač zraka i biljka koju je gotovo nemoguće uništiti, zbog čega je odličan izbor za one kojima biljke ne uspijevaju. Izuzetno otporna, preferira sobnu temperaturu, umjereno svjetlo i vlagu. Studija NASA-e pokazala je da je bršljan također jedna od najučinkovitijih sobnih biljaka za čišćenje benzena iz zraka, uklanjajući 89,8% benzena u toku 24h. Važno je napomenuti da kućne ljubimce držite dalje od ove biljke.

SVEKRVIN JEZIK (Sansevieria trifasciata)

Ovo je možda najpoznatija biljka za detoks prostora koju često viđamo u lijepo uređenim enterijerima. Svekrvin jezik ili Sanseverija noću proizvodi kisik zbog čega je idealna biljka za spavaću sobu. Podjednako joj odgovaraju i osvijetljena i tamnija mjesta.

KRIZANTEMA (Chrysanthemum)

Krizantema je posebno atraktivna biljka koja je također, prema NASA-inim istraživanjima učinkovita u uklanjanju štetnih organskih spojeva. Zrak zapravo čiste cvjetovi, a biljka cvjeta samo oko šest sedmica. Tlo treba održavati vlažnim, a biljku držati podalje od kućnih ljubimaca.

Osim što su dobre za ljudsko zdravlje, biljke estetski obogaćuju prostor, kako privatni tako i poslovni. Itekako utiču na percepciju onih koji borave u prostorijama ispunjenim biljkama stvarajući ugodnu atmosferu. Uvođenjem biljaka u prostor pokazujete osviještenost i usklađenost s trendovima vezanim za ekologiju i održivost, ali i želju za poboljšanjem i obogaćivanjem prostora u kojem boravite.

Ena-Lemana S.