Praktični savjeti za selidbu bez stresa

Selidba je idealna prilika da se riješite suvišnih stvari

Psiholozi kažu da na listi najstresnijih događaja u životu selidba zauzima treće mjesto. Vrlo često predstavlja kraj jednog i početak nekog drugog poglavlja u životu.

Mnogo stresa, utrka s vremenom, polomljene i razbacane stvari, „gdje mi je šta“ situacije samo su početak izazova zvanog selidba. Ako ste se bar jednom u životu selili, onda dobro razumijete šta smo napisali i vjerovatno potvrdno klimate glavom. Silnom namještaju, garderobi, ukrasima, kuhinjskom suđu, knjigama koje treba spakovati ipak ima lijeka. Dobra organizacija i detaljna priprema su ključne. To je jedini način da se selidba ne pretvori u bespotrebni haos i mučenje. U nastavku vam donosimo jednostavne i efikasne savjete uz čiju primjenu možete olakšati cijeli proces selidbe.

Napravite detaljan spisak

Kako je organizacija pola posla, od velikog je značaja da napravite spisak stvari koje treba da uradite u procesu selidbe. Ovaj spisak će vam pomoći da održite tempo rada tokom selidbe i da maksimalno skratite njeno trajanje. Također će vam pomoći da odlučite za šta ima mjesta u vašem novom domu, a šta može da ostane iza vas. Lista planiranih obaveza treba da bude vrlo detaljna, tj. da sadrži sve obaveze i one najmanje koje se navodno podrazumijevaju. Uzmite olovku i svesku, prođite kroz svoju kuću sobu po sobu i bacite se na posao.

Za pakovanje koristite kutije i vreće za stvari

Shodno količini stvari koje posjedujete, potrebno je nabaviti kutije za selidbu. Slobodno se raspitajte u obližnjim prodavnicama jer često, vrlo rado daju višak kutija. Osim kutija, velike debele vreće za smeće vrlo su praktične za selidbu i transport odjeće i posteljine kao i drugih stvari. Za razliku od kutija, puno ih je lakše nositi po stepenicama.

Odredite najvažnije kutije

Kako biste odmah nakon što preselite mogli da funkcionišete, spakujte za svaku prostoriju jednu kutiju koja će imati prioritet nad svim ostalim paketima i označavajte ih markerima u boji. Prva kutija treba da sadrži stvari koje želite da znate gdje su istog momenta kada se uselite u novi dom. Također, za svakog člana porodice spakujte po jedan kofer ili ruksak njemu neophodnih stvari i držite ih odvojeno.

Priprema odjeće za pakovanje

Kada pakujete odjeću, na dno kutije stavite svu onu garderobu koju ne nosite u datom trenutku, odnosno koja nije adekvatna za aktuelno godišnje doba. Ukoliko ste u mogućnosti, poželjno bi bilo da odjeću stavite u kese koje vakumom možete smanjiti. Na taj način ćete uštediti mnogo prostora.

Sve osjetljive i lomljive predmete dobro zaštitite

Najlomljivije stvari prilikom transporta svakako su one izrađene od stakla. Dovoljan je mali udarac da se napravi pukotina i tako trajno ošteti određeni predmet. Zbog toga je praktično rješenje da sve staklene stvari umotate u novine i prelijepite ljepljivom trakom. Ovo ih može zaštititi od razbijanja, barem pri udarcima manjeg intenziteta, ali čak i ako dođe do pucanja, novine i traka će koliko-toliko ublažiti udar i zadržati staklo u okviru u kojem je umotano.

Pakovanje električnih uređaja

Najbolje rješenje za pakovanje električnih uređaja jeste da ih ubacite u originalne kutije, ako ste ih sačuvali. Ako niste, svakako iskoristite neke druge, stare kutije samo se potrudite da ih prilikom pakovanja dobro obezbijedite. Ako imate računare ili ruter i slične uređaje koji se povezuju, predlažemo da ih prvo slikate tako povezane. Na taj način ćete znati gdje ide koji kabl kada ih ponovo budete povezivali.

Selidba je idealna prilika da se riješite suvišnih stvari

Promišljenost je jako važan element svake selidbe. Kada krenete pakovati stvari, tek ćete shvatiti koliko se toga kroz godine nakupilo i koliko vam stvari zapravo ne treba. Sve što niste koristili izvjesno vrijeme, jednostavno spakujte u posebne kutije, a zatim poklonite, donirajte ili prodajte. Uspijete li prodati neke stvari, zarađeni novac možete iskoristiti za najam kombija kojim ćete prebaciti stvari u novi stan ili kuću.

Demontaža i montaža namještaja

Kada selidba započne, često se javlja potreba za rastavljanjem i ponovnim sastavljanjem nekog dijela vašeg namještaja velikih dimenzija i težine. Ako sami radite demontažu, prije početka obilježite stranice. Daske koje rastavite slažite ,, licem na lice“ ili ,, leđa na leđa“. Ukoliko na namještaju trebate nešto zalijepiti (ladice/vrata), koristite krep traku (žutu traku), nikako ne koristite jake trake jer će oštetiti namještaj i skinuti boju i lak.

Iako djeluje kao dosta posla, važno je da selidbu posmatrate kao novu priliku - da svoj životni prostor, ali i svakodnevnicu uredite ljepše i bolje.

Želimo vam sretnu selidbu!

Ena-Lemana S.