Bookshelf wealth trend kao stil života

U vremenu sve veće otuđenosti, knjige nam pružaju priliku da se povežemo sa sobom i stvorimo miran prostor za lični rast, podsjećajući nas na važnost umjetnosti, znanja i autentičnog života

U vremenu sve veće otuđenosti, u sijenci svakodnevnice u kojoj su brze informacije i digitalni mediji postali opsesivna potreba i dominantno interesovanje, knjige nam pružaju priliku da se vratimo korijenima čitanja, omogućavaju nam da se odvojimo od ekrana i uronimo u mir prostora u kojem živimo.

Ukoliko ste vlasnik jedne bogate kućne biblioteke ili maštate o istoj, svjesni ste da upravo one nas podsjećaju da su knjige vječne, da su riznica mudrosti  koje nas nadilaze, izvor inspiracije koji nas može trajno oblikovati. To su posebni dijelovi našeg doma i života gdje se riječi  pretvaraju u mostove između svjetova, gdje mašta putuje, a um i duh se hrani novim idejama. Izbor knjiga koje nabavljamo ogledalo su naše ličnosti i interesa. Definicija su bogatog kulturnog života i podsjećaju nas na važnost umjetnosti i znanja.

Knjiga u enterijeru znači da u njemu neko živi. Knjiga u enterijeru znači da nju neko čita, da taj ko živi u tom prostoru radi na sebi i svom ličnom rastu, te razvija svoj osobni potencijal i to zapravo i jeste bookshelf wealth ili bogatstvo posjedovanja police sa knjigama.

Svi ljubitelji knjiga će se složiti da je bookshelf wealth stil života i da je pravi motiv istinska ljubav prema čitanju, umjetninama i tzv. sporom načinu života. Radi se o autentičnosti te spajanju stvari koje volite, koje vas inspirišu, te kako želite živjeti u svom domu i čime želite biti okruženi. Mi vam donosimo nekoliko savjeta za uvođenje popularnog trenda u prostor u kojem živite.

Složite kolekciju svojih omiljenih knjiga

Pregledajte knjige koje posjedujete i ostavite one koje su vam drage ili znate da će nekome koristiti u budućnosti, a ostale prodajte ili poklonite. Gledajte da na police ne stavljate neke rendom knjige koje bi bile izložene samo kao dekoracija. U svijetu gdje se sve više pažnje posvećuje vanjskom izgledu i percepciji drugih, stvarna vrijednost knjige može biti zapostavljena. Čak iako početna motivacija bude estetika, neka pozitivan aspekt ovog trenda potakne nekoga da počne čitati te da počne širiti svijest o važnosti čitanja i obrazovanja.

Odaberite stvari koje su vama značajne

Knjige ste pažljivo odabrali, stoga nemojte police s njima puniti nepotrebnim stvarima. Lako je dopustiti da police za knjige postanu mjesta puna predmeta i ukrasa koje ne želite imati na njima. Kako biste to izbjegli vodite se tim da prostor u kojem boravite treba oslikavati vaše putovanje kroz život i biti ispunjen sitnicama koje su vašem srcu značajne. Dovoljno će biti da police za knjige dopunite uspomenama koje prikazuju važne dijelove vašeg života, poput fotografija, suvenira, figurica sa putovanja i sl.

Uključite dekorativne predmete

Osim knjiga i vama važnih predmeta, slobodno dodajte i dekoracije koje se lijepo uklapaju u vaše police. Možete dodati keramiku, mirisne svijeće, biljke, stare satove, zapravo sve ono što oslikava vašu osobnost i stil.

Pobrinite se da police ne pretrpate

Uređivanje police za knjige zahtijeva igranje s prostorom i proporcijama. Knjigoljupci će sigurno biti skloni pretrpavanju polica svojim omiljenim naslovima ali kako biste zaista uredili svoju policu za knjige potrebna je ravnoteža. Složite knjige uredno ali ostavite praznine između njih. Na taj način će korištenje knjiga biti preglednije, a istovremenom ćete dobiti elegantniji i umirujući efekat.

Udobnost i toplina kao neizostavan faktor

Polica za knjige treba da bude smještena u prostoriji u kojoj ćete se dobro osjećati i čitati vaše najdraže štivo. Stoga su udobnost i toplina od ključnog značaja. Pronađite jednu jako solidnu i čvrstu fotelju sa visokim naslonom, te ugodnu i mekanu dekicu od prirodnih materijala. Kada ste sve ovako savršeno pripremili ostaje vam samo da se ušuškate i uz šoljicu kafe i miris knjige otputujete u čaroban svijet pisane riječi.

Postavlja se pitanje zašto kao dekoraciju biramo knjige? Postoji nekoliko psiholoških razloga. Prije svega pružaju nam osjećaj udobnosti i domaćeg ambijenta. Zatim, stvaraju atmosferu topline i intelektualne stimulacije. Također, posjedovanje knjiga može pružiti osjećaj postignuća i identiteta. Pružaju nam osjećaj trajnosti i stabilnosti. One su opipljiv dokaz naših interesa i težnji, za razliku od prolaznih digitalnih sadržaja.

Domovi ispunjeni knjigama odišu duhom kulture, umjetnosti i obrazovanja. Oni su spomenik znanja i intelektualnog nasljeđa koje prenosimo s generacije na generaciju. Podsjećaju nas da je književnost univerzalni jezik koji nas povezuje i obogaćuje našu percepciju svijeta. Nadamo se da smo vas ovim člankom inspirisali i potaknuli da sa ponosom i ljubavlju oblikujete vaše kućne biblioteke i police s knjigama jer one nisu samo ispunjeni dio prostora, već izvor neiscrpnog blaga koji vas i one koji dolaze poslije vas mogu obogatiti i nadahnuti za cijeli život.

Ena-Lemana S.